Jak z hrníčků a talířků vytvořit originální podnos na sladkosti

Jak by se vám líbil podobně jedinečný několikapatrový tác na koláčky a jiné dobroty? Nebyl by to opravdu neotřelý doplněk na váš stůl?

Možná i u vás doma se najde posledních pár kousků starého čajového servisu, které už nestačí pro celou rodinu. Nebo jste třeba našli pár krásných zachovalých kusů porcelánu po babičce a nevíte, co s nimi. Nemusí zůstat schované vzadu ve skříňce, můžete je využít k vytvoření úžasného několikapatrového podnosu!

Všechno, co k tomu budete potřebovat, máte doma. Stačí pár šikovných rukou a o skvělou zábavu na deštivé odpoledne máte postaráno. Uvidíte, že stejně vás bude bavit také aranžovat na jednotlivá patra všechny ty lákavé dobroty!

 

Co budete potřebovat

  • Cif krém
  • jemný hadřík z mikrofáze
  • různé šálky a talířky
  • silné lepidlo
  • několik tlustých knih na zatížení

 

Krok 1: Vyzkoušejte si předem přesné pořadí pater

Ideální je dobře si připravit, jak budete postupovat: které hrnky a talířky použijete vespod a které dále. Doporučujeme dospod umístit nejrobustnější kousky a směrem vzhůru postupně jemnější a menší. Právě tak zajistíte dobrou stabilitu celého podnosu.

Krok 2: Hrnky a talířky omyjte

Aby se použité nádobí lesklo a váš výtvor nevypadal ušmudlaně, umyjte nejdříve všechny hrnky a talířky, které se chystáte použít. Zvláště hrnky skrývají často zašlé zbytky čaje či kávy. Abyste se zbavili obzvlášť zažraných nečistot, kápněte trochu Cif krému na hadřík a všechno nádobí s ním očistěte. Nezapomeňte ani na spodní části, po otočení budou také vidět. Poté vše jemně opláchněte pod vodou a vysušte utěrkou, aby se nádobí krásně blýskalo.

Krok 3: Slepte dohromady

Až budou všechny talířky a hrnky opravdu suché, můžete začít s lepením. Důkladně naneste lepidlo vždy na celý lem hrníčku a nalepte na místo určení. Půjde vám to snáz, když budete slepovat nejprve párové části (hrnek s talířkem) a až poté slepíte celou sestavu dohromady.

Krok 4: Nechte přes noc zatížené

Aby celý výtvor držel opravdu pevně pohromadě, je potřeba trochu zatlačit. Pečlivě proto na vršek podnosu vyskládejte několik těžkých knih a nechte takto zatížené řádně zaschnout do druhého dne. Dávejte při tom pozor, aby vám nikde nevyteklo lepidlo a nezůstaly po něm rozmazané šmouhy.

Krok 5: Naplňte svůj nový podnos dobrotami

Ani sebekrásnější podnos není kompletní, když na něm chybí něco dobrého na zub. Vyhrajte si proto i se zdobením – na jednotlivá patra můžete naaranžovat koláčky a jiné pečivo, stejně jako ovoce nebo zkrátka to, co máte rádi.

Při tvorbě tohoto podnosu se můžete inspirovat naším tipem, tedy použít decentní bílý porcelán, ale můžete také popustit uzdu fantazii a hravosti a vytvořit ty nejztřeštěnější kombinace barev a tvarů. Záleží jen na vašem vkusu a náladě a samozřejmě na místě, kam chcete podnos umístit.

A až budete hotoví, budeme chtít výsledek určitě vidět. Podělíte se s námi o fotky svého výtvoru? Nahrajte nám je na naši facebookovou stránku, moc se těšíme, jak se vám povedl!